Statki wojenne zatopione w walce są również uważane za zbiorowe groby w wielu krajach. Na przykład, polityka Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych deklaruje takie wraki jako zbiorowy grób (taki jak Pomnik Pamięci Arizony USS) i zakazuje odzyskiwania szczątków. W miejsce rekonwalescencji nurkowie lub osoby zanurzone mogą zostawić tablicę poświęconą pamięci statku lub łodzi i ich załogi, a na ceremonię zapraszani są członkowie ich rodzin.

Katakumby – kremacja Białystok

Na terenach dużych byłych pól bitewnych może znajdować się również jeden lub więcej zbiorowych grobów. Jednym z takich zbiorowych grobów jest osusuarium Douaumont, w którym po obu stronach bitwy pod Verdun znajduje się szczątki 130.000 żołnierzy. Więcej Ci powie kremacja Białystok.

Katakumby również stanowią formę masowego grobu. Niektóre katakumby, na przykład katakumby w Rzymie, zostały wyznaczone jako wspólne miejsce pochówku. Niektóre z nich, jak na przykład paryskie katakumby, stały się grobem masowym dopiero wtedy, gdy poszczególne pochówki zostały przeniesione z cmentarzy przeznaczonych do rozbiórki.

Ogólnie rzecz biorąc, judaizm nie pozwala na to, aby w grobie znajdowało się wiele ciał. Wyjątek stanowi grób na cmentarzu wojskowym w Jerozolimie, gdzie znajduje się achim z gorączką (hebrajski, „grób braci”), gdzie dwóch żołnierzy zostało zamordowanych w czołgu i pochowanych w jednym grobie. Ponieważ ciała były tak połączone z metalem zbiornika, że nie mogły być oddzielnie zidentyfikowane, zostały pochowane w jednym grobie (wraz z częściami zbiornika).

Lilie nagrobne po kremacji zwłok

Honorowe krematorium dębowe – kremacja Białystok

Istnieje kilka wspólnych alternatyw dla zakopania. W kremacji ciało zmarłego spalane jest w specjalnym piecu. Większość ciała spala się podczas procesu kremacji, pozostawiając tylko kilka kilogramów fragmentów kości. Ciała małych dzieci i niemowląt często produkują bardzo mało „popiołów”, ponieważ popioły składają się z kości, a młodzi ludzie mają bardziej miękkie kości, w większości chrząstki.

Często fragmenty te są przetwarzane (mielone) na drobny proszek, który doprowadził do tego, że kremowane pozostałości nazywane są popiołem. W ostatnich czasach kremacja stała się popularną opcją w świecie zachodnim.

W odróżnieniu od tradycyjnego pochówku, istnieje o wiele większa elastyczność w postępowaniu z resztkami kremacji. Niektóre z opcji obejmują rozpraszanie prochów w miejscu kochanym przez zmarłych lub trzymanie ich w domu. Popioły mogą być również zakopane pod ziemią lub w niszy kolumbarium.
Metodą o podobnych zaletach jest liofilizowanie zwłok.